Partner Strategiczny Stowarzyszenia na Rzecz Promocji Dolnego Śląska

Współorganizator przedsięwzięcia Dolnośląski Klucz Sukcesu

Partnerzy



Projekt jest współfinansowany z Budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

 

E-WYDAWNICTWA SPDS znajdziecie na:

Cyfrowy Dolny Śląsk

Ukazały się już 2 monografie oraz 9 suplementów:

"Dolny Śląsk 1945 - Dolny Śląsk 2005"

 

Inspiracją do podjęcia prac była propozycja Jego Eminencji Kardynała Henryka Gulbinowicza, aby Stowarzyszenie włączyło się w działania zmierzające do ukazania wysiłku podjętego od 1945 r. w zagospodarowanie Dolnego Śląska, przypomnienia dramatycznych losów polskich osadników, ale także równie dramatycznych wydarzeń, które były udziałem Niemców, dotychczasowych mieszkańców tej ziemi.

Książka jest pracą zbiorową, w której opracowaniu uczestniczyło 52 autorów (profesorów wrocławskich uczelni, dziennikarzy, historyków zajmujących się dziejami "swoich" małych ojczyzn, a także studentów). DAPOS (wydawca m.in. Informatora) przygotował opracowania dotyczące powiatów dolnośląskich w 2005 r.

Wydanie monografii było możliwe dzięki dotacjom sponsorów: KGHM Polska Miedź S.A i Dolnośląskiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o.

Książkę, starannie wydaną (format A-4, ilustracje, sepia, papier kremowy ponad 600 stron,) można zamówić w biurze SPDS.

Książka w bibliotece Cyfrowy Dolny Śląsk

 

Książka składa się z dwóch części:

Cz. I "Dolny Śląsk (1939-1945, 1945-1947 i 2005)"

W rozdz. I "Prowincja dolnośląska (Provinz Niederschlesien) w latach 1939-1945" czytelnik znajdzie informacje o podziale administracyjnym, gospodarce, infrastrukturze technicznej i społecznej oraz o stanie prowincji w czasie wojny.

W rozdz. II "Wykorzystanie cudzoziemskiej siły roboczej w prowincji dolnośląskiej w czasie II wojny światowej" przedstawiono zatrudnienie jeńców wojennych i robotników przymusowych, obóz koncentracyjny KL Gross-Rosen i "Riese" - tajemniczą budowę w Górach Sowich.

W rozdz. III "Województwo dolnośląskie 1945-1947" zawarto opracowania o działaniach wojennych na Dolnym Śląsku w 1945 r., tworzeniu administracji polskiej, wojsku polskim i armii radzieckiej na Dolnym Śląsku, cmentarzach wojennych, osadnictwie polskim i wysiedlaniu ludności niemieckiej, przejmowaniu przemysłu, kolei, Wrocławskiej Kolei Dojazdowej (wąskotorowej), gazownictwie, energetyce, o ludziach Odry i infrastrukturze odrzańskiej, oświacie, turystyce, kościele i represjach politycznych oraz o tworzeniu polskiego ośrodka akademickiego.

Rozdz. IV "Województwo Dolnośląskie w 2005 r." - to autorska (prof. I. Waszkiewicza, pierwszego marszałka województwa dolnośląskiego) ocena stanu naszego województwa i jego perspektyw rozwojowych.

Rozdz. V "Priorytety komunikacyjne Dolnego Śląska" to z kolei przegląd potrzeb, ale także aktualny stan zaangażowania w realizację najważniejszych połączeń komunikacyjnych regionu (drogowych, kolejowych i lotniczych).

Rozdz. VI "Dolny Śląsk na tle kraju - główne wskaźniki statystyczne po II wojnie światowej i obecnie". Opracowanie przygotowane przez pracowników Urzędu Statystycznego we Wrocławiu daje czytelnikowi możliwość ocenienia stanu naszego posiadania od 1945 r. do 2005 r. i to na tle Polski.

W rozdz. VII czytelnicy znajdą następujące opracowania: Polacy wobec niemieckiego dziedzictwa kulturowego na Dolnym Śląsku, KGHM - największe przedsięwzięcie gospodarcze Dolnego Śląska oraz Program dla Odry 2006 (w tym przypomnienie powodzi z 1997 r.).

 

Cz. II "Powiaty dolnośląskie (1939-1945, 1945-1947 i 2005)"

Przedstawia 26 powiatów ziemskich i 3 miasta na prawach powiatów. Każdy z powiatów ukazany jest w trzech przekrojach czasowych: w latach 1939-1945, 1945-1947 i 2005.

Dzisiejsze powiaty dolnośląskie, za wyjątkiem powiatu polkowickiego były powiatami także w czasie wojny i bezpośrednio po niej. Również mieszkańcy byłych powiatów: bystrzyckiego i sycowskiego znajdą informacje o tych powiatach.

 

 

"Dolny Śląsk. Podziały terytorialne od X do XX wieku"

To pierwszy w literaturze systematyczny przegląd wszystkich przekształceń terytorialnych, które miały miejsce w naszym regionie od X wieku. Czytelnik znajdzie tu prezentację zarówno, przestrzennej obszerności Śląska (jego granic zewnętrznych), jak i podziałów zewnętrznych. Książka oprócz kilkudziesięciu map i kartogramów zawiera reprodukcje grafik dokumentujących stan wielu zabytków dolnośląskich na przełomie XIX i XX wieku oraz zdjęcia lotnicze (autorstwa Romualda M. Sołdka) ukazujące obiekty charakterystyczne dla poszczególnych powiatów.

Kazimierz Orzechowski, Dariusz Przybytek, Marian Ptak
2008, 256 ss

Książka w bibliotece Cyfrowy Dolny Śląsk

 

Ukazały się również następujące suplementy:

Latarnie gazowe i nie tylko.
Polskie komputery rodziły się w ELWRO we Wrocławiu.
Rola Wrocławskich Zakładów Elektronicznych ELWRO w rozwoju informatyki w Polsce.

Barbara Maćkowiak, Andrzej Musielak, Bogdan Safader, pod redakcją naukową Grażyny Trzaskowskiej.
2018, 107 ss

Książka w bibliotece Cyfrowy Dolny Śląsk

 

 

Wrocławia i Dolnego Śląska opisy krajoznawcze z XIX wieku.

Prezentowana książka jest zbiorem szkiców pochodzących z "Tygodnika Ilustrowanego", pisma wychodzącego w Warszawie w latach 1859-1939. Zawierało ono bieżące informacje z kraju i ze świata, powieści i opowiadania drukowane w odcinkach, szkice biograficzne, wydarzenia historyczne, przedruki i tłumaczenia. Wreszcie ważne miejsce na jego szpaltach zajmowały opowiadania historyczne, a właściwie gawędy krajoznawcze, obejmujące swoim zasięgiem obiekty, lub miejscowości z terenów dawnej Rzeczpospolitej. Teksty te, napisane piękną polszczyzną w zestawieniu z pełnymi sentymentalizmu rysunkami - drzeworytami, których autorami byli mistrzowie tej miary, co Jan Matejko, Juliusz Kossak, czy Adolf Kostrzewski, stały się inspiracją do powstania niniejszej książki. Zebrane w jedną całość, są niewątpliwie unikalnym dokumentem epoki, szczególnym świadectwem czasu, w którym powstały. Ogromną zaletą zebranych tekstów jest ich wartość duchowa i materialna, stanowiąca świadectwo wielokulturowości Dolnego Śląska, przenikania się odmiennych tradycji, a przecież wpisanych w kulturowe dziedzictwo i historię tej ziemi.

Książka w bibliotece Cyfrowy Dolny Śląsk

 

Latarnie gazowe i nie tylko.
Gazownictwo na Dolnym Śląsku.

Grażyna Trzaskowska
2012, 94 ss

Książka w bibliotece Cyfrowy Dolny Śląsk

 

 

 

Podwójnie Strzeżeni.
Armia radziecka w Legnicy (1945-1993)

Joanna Lilla Świątek
2010, 190 ss

Książka w bibliotece Cyfrowy Dolny Śląsk

 

 

 

Epidemia czarnej ospy we Wrocławiu w 1963 roku

Grażyna Trzaskowska
2008, 48 ss

Książka w bibliotece Cyfrowy Dolny Śląsk

 

 

 

Ossolineum we Wrocławiu

Adolf Juzwenko, Lena Kaletowa, Maciej Matwijów
2007, 48 ss

Książka w bibliotece Cyfrowy Dolny Śląsk

 

 

 

Stan wojenny na Dolnym Śląsku
Lista internowanych, dokumenty, zdjęcia

Pomysł i redakcja merytoryczna: Bogdan Cybulski i Włodzimierz Suleja
Wybór dokumentów i opracowanie listy internowanych: Katarzyna Maziej-Choińska i Katarzyna Stróżyna
2006, 104 ss.

Książka w bibliotece Cyfrowy Dolny Śląsk

 

Polski cmentarz wojenny na Grabiszynie we Wrocławiu

Pochówki jeńców wojennych (żołnierzy Wojska Polskiego), żołnierzy 2 Armii Wojska Polskiego, żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, więźniów obozu Gross-Rosen oraz robotników przymusowych

Grażyna Trzaskowska
2006, 48 ss

Książka w bibliotece Cyfrowy Dolny Śląsk

 

W ramach cyklu wydany został również poniższy album:

 

Zamki i pałace Dolnego Śląska
w akwareli Andrzeja Woźniaka

Pod redakcją: Jerzego Jerycha i Andrzeja Woźniaka
2008, 140 ss

Książka w bibliotece Cyfrowy Dolny Śląsk